Seriale

The Last of Us: Przetrwać koniec świata - mistrzowski serial na podstawie gry

Autor Mariusz Ziółkowski
Mariusz Ziółkowski12 października 20239 min
The Last of Us: Przetrwać koniec świata - mistrzowski serial na podstawie gry

Mroczny świat postapokalipsy

W serialu „The Last of Us” przenosimy się do mrocznego, postapokaliptycznego świata opanowanego przez zombie. Akcja rozgrywa się 20 lat po globalnej pandemii grzyba, który zmienił zarażonych ludzi w agresywne istoty. Ulice wielkich metropolii, niegdyś tętniące życiem, teraz świecą pustkami. Porzucone samochody, powybijane szyby, rozpadające się budynki – to wszystko sprawia, że serial oddaje klimat końca cywilizacji. Nieliczni ocaleni muszą codziennie walczyć o przetrwanie w tym pozbawionym nadziei świecie. Brak jest jakiejkolwiek infrastruktury czy ładu społecznego. Zamiast tego panuje nieufność i chroniczny strach – nigdy nie wiadomo, kto lub co czai się za rogiem.

Opustoszałe miasta i drogi

Twórcy serialu z dużą dbałością odtworzyli ponury klimat opuszczonych miast. Widzimy szerokie arterie zupełnie pozbawione ruchu, dawne centra finansowe zdewastowane i wyludnione. Co jakiś czas napotykamy wraki porzuconych samochodów, wybite witryny sklepowe, porozrzucane śmieci. Ten obraz pustkowia potęguje poczucie końca świata, jaki znaliśmy. Po ulicach błąkają się już tylko garstki ocalałych, żyjących w ciągłym strachu i niepewności jutra. Jest to wizja mrożąca krew w żyłach, ale bardzo realistyczna jak na scenariusz globalnej zagłady.

Walka o przetrwanie

W tym ponurym świecie przetrwanie staje się wyzwaniem samym w sobie. Brak dostępu do jedzenia, wody, schronienia oraz opieki medycznej sprawia, że ludzie są zdani tylko na siebie. Muszą walczyć z zombie oraz innymi ocalałymi, aby zdobyć pożywienie i leki. Czające się niebezpieczeństwo powoduje, że nie można nikomu ufać. Toczy się nieustanna walka o zdobycie najpotrzebniejszych zasobów. Widzimy ludzi żyjących w ciągłym strachu, niepewności i poczuciu zagrożenia. Ich codziennością stało się przemykanie między budynkami, unikanie potyczek i ucieczki przed zombie. Żyją z dnia na dzień, nie mając prawie żadnej nadziei na poprawę losu.

Nieufność i brak nadziei

Serial ukazuje, jak załamanie się cywilizacji wpływa na psychikę ocalałych. Ludzie stali się zamknięci w sobie, nieufni i podejrzliwi wobec obcych. Wiedzą, że mogą liczyć tylko na siebie, więc unikają kontaktów i współpracy. Perspektywa nieustannej walki o byt odbiera im wiarę w jakąkolwiek poprawę i powrót do normalności. Widzą tylko cierpienie i śmierć dookoła, co rodzi rezygnację i apatię.Serial pokazuje więc ludzkość zepchniętą do egzystencjalnego dna i pozbawioną nadziei w lepsze jutro. Jest to wizja mroczna, beznadziejna, ale też prawdopodobna po globalnej katastrofie.

Joel i Ellie - niezwykła para bohaterów

Doświadczony przemytnik

Joel to główny bohater serialu - doświadczony przemytnik, który stara się przetrwać w tym surowym, pozbawionym zasad świecie. Jego codziennością stało się przemierzanie opustoszałych terenów w poszukiwaniu jedzenia, broni i amunicji. Joel nauczył się nie ufać innym i polegać tylko na sobie. Jest samotnikiem naznaczonym traumatycznymi przeżyciami z przeszłości. Pedro Pascal świetnie oddaje tę postać - kreuje Joela jako człowieka zmęczonego życiem, zgorzkniałego, ale też zachowującego iskierkę człowieczeństwa.

Młoda dziewczyna z tajemnicą

U boku Joela pojawia się 14-letnia Ellie, tajemnicza dziewczyna, która może być kluczem do ocalenia ludzkości. Aktorska kreacja Belli Ramsey sprawia, że postać Ellie jest niezwykle wiarygodna. Dziewczyna wychowała się już w tym brutalnym, pozbawionym nadziei świecie, ale w przeciwieństwie do Joela zachowała wrażliwość i niewinność. Jej optymizm kontrastuje z ponurą osobowością Joela. Ellie budzi w nim odruchy opiekuńcze i poczucie celu, czego nie doświadczał od dawna. Dzięki niej Joel zaczyna odzyskiwać wiarę w siebie i innych ludzi.

Nieoczywista relacja i więź

Relacja tych dwojga bohaterów jest bardzo interesująca. Łączy ich nieoczywista więź - z pozoru dzieli ich wszystko, ale stopniowo rodzi się między nimi głęboka zażyłość. Joel staje się dla Ellie kimś w rodzaju surowego, ale opiekuńczego ojca. Ellie z kolei pomaga Joelowi na nowo odnaleźć sens i nadzieję. Ich podróż przez ten mroczny świat staje się podróżą ku wzajemnemu zrozumieniu i zaufaniu. Dzięki emocjonalnej grze aktorów dynamika relacji bohaterów jest niezwykle wciągająca dla widza.


Czytaj więcej: Seriale kryminalne HBO - mroczna strona człowieka

Przejmująca fabuła i scenariusz

Poszukiwanie nadziei i celu

Fabuła serialu skupia się na podróży Joela i Ellie przez Stany Zjednoczone. Dziewczyna może posiadać klucz do stworzenia szczepionki przeciwko zombie, więc para wyrusza do odizolowanej społeczności, która mogłaby to osiągnąć. Podróż staje się pretekstem do snucia wciągającej opowieści o poszukiwaniu nadziei i sensu w beznadziejnym świecie. Widzowie śledzą losy bohaterów i kibicują im w pokonywaniu licznych przeciwności. Scenariusz jest mistrzowsko napisany, pełen zwrotów akcji i napięcia.

Walka z zarażonymi i bandytami

Kluczowym elementem fabuły są liczne sceny akcji, gdy bohaterowie starają się przetrwać konfrontacje z zombie i równie niebezpiecznymi ludźmi. Te sekwencje pełne są grozy, brutalności i adrenaliny. Twórcy zadbali jednak, by oprócz emocjonujących starć, opowieść zachowała głębię. Pokazują dylematy moralne i wyzwania, przed którymi stają bohaterowie. Widz odczuwa ich rozterki i rozumie ich wybory. To sprawia, że serial angażuje nie tylko emocjonalnie, ale i intelektualnie.

Moralne dylematy i wyzwania

Scenariusz porusza wiele filozoficznych kwestii dotyczących natury człowieczeństwa i poszukiwania człowieczeństwa nawet w nieludzkich warunkach. Bohaterowie zmagają się z traumami, wyrzutami sumienia i moralnymi dylematami. Widz zastanawia się, jak sam zachowałby się w tak ekstremalnej sytuacji i czy pozostałby człowiekiem. Te elementy sprawiają, że oprócz wciągającej akcji, serial pobudza intelektualnie i skłania do przemyśleń na temat kondycji ludzkiej.

Aktorska kreacja na najwyższym poziomie

The Last of Us: Przetrwać koniec świata - mistrzowski serial na podstawie gry

Pedro Pascal jako Joel

Aktorska kreacja Pedro Pascala jako Joela zasługuje na najwyższe uznanie. Aktor świetnie oddaje zgorzknienie i cyniczny dystans do świata bohatera, a zarazem jego wewnętrzne rozterki i pragnienie odnalezienia celu. Subtelnie ukazuje, jak pod wpływem Ellie Joel zaczyna odzyskiwać wiarę w ludzi i sens istnienia. Pascal gra niezwykle przekonująco i autentycznie. Jego kreacja aktorska jest kluczowa dla oddania złożonej osobowości tej postaci.

Bella Ramsey jako Ellie

Równie świetna jest rola Belli Ramsey jako Ellie. Młoda aktorka doskonale uchwyciła opposing, a zarazem delikatną i wrażliwą naturę bohaterki. Potrafi oddać zarówno jej siłę i zaciętość w walce o przetrwanie, jak i raniące doświadczenia oraz potrzebę bliskości. Kreacja Belli Ramsey sprawia, że postać Ellie jest niezwykle autentyczna i wzbudza emocjonalny rezonans u widza. Gra aktorki stanowi ogromny atut serialu.

Pozostali aktorzy i role

W serialu występuje plejada znakomitych aktorów w drugoplanowych rolach. Wszyscy wnoszą ogromny wkład w budowanie mrocznego klimatu i uwiarygodnienie tego serialowego świata. Wspomnieć tu trzeba choćby Gabriela Lunę jako Tommy'ego czy Annę Torv w roli Tess. Aktorzy ci oddają zniuansowane portrety bohaterów borykających się z traumą i dylematami moralnymi. Dzięki temu świat przedstawiony nabiera psychologicznej głębi.

Niesamowita oprawa audio-wizualna

Mrożące krew w żyłach sceny akcji

Jednym z największych atutów „The Last of Us” jest niesamowita oprawa audiowizualna, zwłaszcza w scenach akcji. Twórcy oddali przerażający, klaustrofobiczny klimat ucieczek przed hordami zombie i brutalnych starć z bandytami. Zastosowano efekty specjalne najwyższej klasy, by oddać grozę sytuacji. Sceny walki i pościgów są perfekcyjnie zrealizowane, montowane niemalże jak w kinowym blockbusterze. Adrenalina i napięcie potęgują efekty dźwiękowe. To wszystko sprawia, że sekwencje akcji zapierają dech i mrożą krew w żyłach.

Przejmująca muzyka i dźwięki

Oprawę wizualną uzupełnia świetnie dobrana ścieżka dźwiękowa. Muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby serialu doskonale oddaje jego ponury nastrój i potęguje napięcie. Słychać w niej elementy orkiestrowe, ambientowe i elektroniczne. Pojawiają się również chwytające za serce ballady gitarowe, które wzbogacają emocjonalny wydźwięk scen. Całość uzupełniają odgłosy otoczenia, krzyki zombie i odgłosy walki. Dźwięk odgrywa kluczową rolę w budowaniu nastroju grozy i beznadziei.

Detaliczne odwzorowanie postapokaliptycznego świata

Twórcy poszli na całość, aby oddać realia życia w postapokaliptycznym świecie. Zatrudnili cały sztab specjalistów, którzy dbali o drobiazgowe odwzorowanie

Podsumowanie

„The Last of Us” to bez wątpienia jeden z najlepszych seriali ostatnich lat, który zachwyca pod każdym względem. Wciągająca fabuła osadzona w przerażającym świecie postapokalipsy, fenomenalne aktorstwo, perfekcyjna realizacja i niesamowita oprawa audiowizualna - ten serial ma wszystko, by przykuć uwagę widza na długie godziny. Choć produkcja przedstawia mroczną wizję końca cywilizacji, to jej sedno stanowi poruszająca opowieść o poszukiwaniu nadziei i relacji w beznadziejnych czasach. Serial pokazuje, że nawet w obliczu zagłady, można odnaleźć to, co w człowieku najcenniejsze. „The Last of Us” to obowiązkowa pozycja zarówno dla fanów gier, jak i wymagających widzów ceniących sobie kunszt filmowy.

Najczęstsze pytania

Serial jest ekranizacją gry wideo o tym samym tytule, która została stworzona na wyłączność konsoli PlayStation 3 i wydana w 2013 roku. Gra zebrała fantastyczne recenzje i uznawana jest za jedną z najlepszych produkcji w historii.

Serial miał premierę 15 stycznia 2023 roku w HBO i HBO Max. W Polsce jest dostępny w HBO Max z polskim lektorem lub napisami.

Pierwszy sezon serialu zaplanowano na 9 odcinków. Jego twórcy już potwierdzili, że powstanie także drugi sezon kontynuujący historię.

Głównymi reżyserami serialu są Kantemir Bałagow i Neil Druckmann, który był też głównym autorem gry. Pozostali reżyserzy to Jasmila Žbanić i Ali Abbasi.

Akcja serialu ma miejsce przede wszystkim w postapokaliptycznych Stanach Zjednoczonych, ale bohaterowie przemierzają także inne rejony Ameryki Północnej, jak Kanada.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najgorsze wizerunki kobiet w filmach - stereotypy do zwalczenia
  2. Rośliny łatwe w uprawie - Najlepsze gatunki roślin dla początkujących ogrodników
  3. Hawelańska 7 - mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji blisko parków
  4. Mieszkania na sprzedaż w Berlinie - odkryj ceny i oferty
  5. Strefy wiatrowe w Polsce - lokalizacja, mapa, opłacalność i przyszłość
Autor Mariusz Ziółkowski
Mariusz Ziółkowski

Jestem podróżnikiem z zamiłowaniem do odkrywania, w ślad za przygodami i sekretami. Moje przewodniki to klucze do podróży budżetowych, a porady układają mapy solowych wypraw. Transport to moje pociągi myśli, eksploracja - dusza mapy. Wyrusz ze mną na wyjątkowe podróże, gdzie każdy krok to unikalne doświadczenie.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły