Filmy

Role, za które aktorzy zostali uhonorowani Złotym Globem

Autor Adam Baranowski
Adam Baranowski27.08.20237 min.
Role, za które aktorzy zostali uhonorowani Złotym Globem

Aktorzy nagrodzeni Złotymi Globami za role komediowe

Złote Globy od lat doceniają aktorów, którzy potrafią rozbawić publiczność i stworzyć niezapomniane komediowe kreacje. Wśród laureatów tej kategorii znajdują się prawdziwi mistrzowie gatunku, których występy na zawsze zapisały się w historii kina. Do tej pory aż 4-krotnie statuetkę za rolę w filmie komediowym otrzymywał Jack Lemmon, który swoim niezrównanym talentem komediowym zachwycał w filmach takich jak "Pół żartem, pół serio" czy "Glenn i Randa". Trzykrotnie nagrodę odbierał Robin Williams, doceniony m.in. za kultowe role w "Pani Doubtfire" i "Dobry Will Hunting". Dwukrotnymi zdobywcami Złotego Globu w tej kategorii byli również tacy wybitni aktorzy komediowi jak Michael Caine, Peter Sellers, Dudley Moore czy Robert Downey Jr.

W ostatnich latach jurorzy docenili nagrodami za role komediowe m.in. Sashę Barona Cohena za kreację Borata, Ryana Goslinga w musicalu "La La Land", a także Sachę Baron Cohena ponownie, tym razem za występ w kontynuacji przygód Borata. Wśród pań statuetki powędrowały do Renee Zellweger za rolę w "Dzienniku Bridget Jones", Emmie Stone za występ w "La La Land", a także Olivii Colman za kreację królowej Anny w filmie "Faworyta". Pokazuje to, że Złote Globy w tej kategorii trafiają zarówno do uznanych weteranów gatunku, jak i młodych, wschodzących talentów komediowych.

Najlepsi aktorzy komediowi nagrodzeni Złotymi Globami

Wybitne aktorki komediowe docenione statuetką Złotego Globu

Młode talenty komediowe, które zdobyły nagrodę

Aktorzy nagrodzeni Złotymi Globami za role dramatyczne

Kategoria dla najlepszych aktorów i aktorek w rolach dramatycznych od zawsze należała do najbardziej prestiżowych i pożądanych nagród przyznawanych podczas ceremonii Złotych Globów. Przez lata statuetkę w tej kategorii zdobywała absolutna czołówka wybitnych aktorów, którzy swoją grą potrafili wzruszyć i poruszyć widownię. Dwukrotnie nagrodzeni zostali m.in. Marlon Brando, Tom Hanks, Daniel Day-Lewis oraz Leonardo DiCaprio.

W ostatniej dekadzie jurorzy docenili m.in. dramatyczne role Bradleya Coopera w filmie "Poradnik pozytywnego myślenia", Matthew McConaughey w "Witaj w klubie", Casey'a Afflecka w "Manchester by the Sea" oraz Joaquina Phoenixa w "Jokerze". Jeśli chodzi o aktorki, statuetki trafiły m.in. do Natalie Portman za rolę w "Czarnym łabędziu", Brie Larson za występ w "Pokoju", Frances McDormand w "Trzech billboardach za Ebbing, Missouri", a także Nicole Kidman w "Godzinach" i "Wielkich kłamstewkach". Pokazuje to, że w tej kategorii doceniani są zarówno uznani mistrzowie aktorstwa, jak i wschodzące talenty.

Legendarni aktorzy dramatyczni nagrodzeni Złotymi Globami

Wybitne aktorki dramatyczne docenione statuetką

Młode talenty, które otrzymały nagrodę na początku kariery

Kobiety nagrodzone Złotymi Globami za pierwszoplanowe role

W historii Złotych Globów nie brakuje wybitnych aktorek, których kreacje na zawsze zapisały się w historii kina. W tej kategorii aż czterokrotnie nagrodzone zostały Meryl Streep oraz Ingrid Bergman. Trzy statuetki powędrowały także do Shirley MacLaine. Dwukrotnymi laureatkami były m.in. Jane Fonda, Sally Field, Hilary Swank, Kate Winslet czy Cate Blanchett.

W ostatnich latach jurorzy docenili m.in. dramatyczne role Natalie Portman w "Czarnym łabędziu", Julianne Moore w "Daleko od nieba", Brie Larson w "Pokoju" oraz Frances McDormand w "Trzech billboardach za Ebbing, Missouri". Jeśli chodzi o komedie i musicale, nagrodzone zostały m.in. Emma Stone za "La La Land", Renee Zellweger w kreacji Bridget Jones oraz Rosamund Pike w "Zaginionej dziewczynie". Pokazuje to szeroki wachlarz wybitnych aktorek, których Złote Globy przez lata uhonorowały statuetką.

Najlepsze aktorki w filmie dramatycznym

Najlepsze aktorki w filmie komediowym lub musicalu

Najlepsze aktorki w serialu telewizyjnym

Mężczyźni nagrodzeni Złotymi Globami za pierwszoplanowe role

Role, za które aktorzy zostali uhonorowani Złotym Globem

Wśród aktorów nagrodzonych Złotymi Globami za pierwszoplanowe role znajdują się prawdziwe legendy męskiego aktorstwa. Najwięcej, aż czterokrotnie, statuetkę odebrał Jack Nicholson. Trzykrotnie wyróżnieni zostali Tom Hanks, Daniel Day-Lewis oraz Jack Lemmon. Dwukrotnymi laureatami byli m.in. Marlon Brando, Dustin Hoffman, Michael Caine czy Leonardo DiCaprio.

W ostatniej dekadzie nagrody powędrowały do Phillipa Seymoura Hoffmana za "Capote", Jeffa Bridgesa w "Szalonym Sercu", Colina Firtha w "Jak zostać królem", Matthew McConaughey za "Witaj w klubie", Leonardo DiCaprio w "Revenancie" oraz Joaquina Phoenixa za rolę Jokera. Pokazuje to, że Złote Globy trafiają zarówno do uznanych weteranów aktorstwa, jak i do wschodzących talentów cenionych przez krytyków.

Najlepsi aktorzy w filmie dramatycznym

Najlepsi aktorzy w filmie komediowym lub musicalu

Najlepsi aktorzy w serialu telewizyjnym

Aktorzy nagrodzeni za role drugoplanowe

Złote Globy od lat doceniają nie tylko gwiazdy pierwszego planu, ale również aktorów grających role drugoplanowe, często kluczowe dla fabuły i sukcesu filmu. Wśród wielokrotnie nagrodzonych aktorów drugoplanowych znaleźli się m.in. Gene Hackman, Ed Harris, Christoph Waltz czy Mahershala Ali. Ostatnie lata to nagrody dla takich aktorów jak J.K. Simmons w "Whiplash", Aaron Taylor-Johnson w "Animals United", czy Brad Pitt za rolę w "Pewnego razu... w Hollywood".

Jeśli chodzi o aktorki drugoplanowe, statuetki trafiły ostatnio m.in. do Jennifer Lawrence za "American Hustle", Patricii Arquette za "Chłopca z sąsiedztwa" oraz Laury Dern w "Historii małżeńskiej". Złote Globy w tej kategorii były ważnym trampoliną do rozwoju kariery dla wielu obecnie uznanych gwiazd, które zaczynały od ról drugoplanowych.

Nagrody dla aktorek drugoplanowych

Nagrody dla aktorów drugoplanowych

Najbardziej znaczące i pamiętne role nagrodzone Złotymi Globami

Przeglądając listę laureatów Złotych Globów przez lata, można znaleźć wiele kreacji aktorskich, które na trwale zapisały się w historii kina. Są to zarówno role komediowe, jak i dramatyczne, które albo przyniosły aktorom ogromną sławę, albo były przełomem w ich karierze, albo też po prostu zapadły widzom w pamięć swym mistrzostwem.

Do takich niezapomnianych ról należą m.in. kreacja Meryl Streep w "Sophie's Choice", Robert De Niro w "Taksówkarzu", Bryan Cranston w serialu "Breaking Bad", Heath Ledger jako Joker w "Mrocznym Rycerzu", czy też Robert Downey Jr. w serii filmów o Iron Manie. Pokazuje to, że Złote Globy potrafią docenić wybitne role, które na zawsze pozostają w zbiorowej świadomości widzów i krytyków.

Legendarni aktorzy i ich legendarne role

Młode gwiazdy, które zdobyły nagrodę na początku kariery

Kontrowersyjne role nagrodzone Złotymi Globami

Podsumowanie

Przyznawane od 1944 roku Złote Globy mają długą i bogatą historię, podczas której nagrodzono całą plejadę wybitnych aktorów i aktorek. Statuetki trafiały zarówno do uznanych mistrzów aktorstwa, jak i do wschodzących talentów, którym nagroda często otwierała drzwi do wielkiej kariery. Złote Globy doceniają zarówno kreacje w filmach dramatycznych, jak i komediach czy musicalach. Przez lata nagrodzone zostało wiele ról, które na zawsze zapisały się w historii kina. Złote Globy pozostają więc ważnym wyróżnieniem, o którym marzą wszyscy aktorzy.

Najczęstsze pytania

Najwięcej, bo aż 8 statuetek, zdobyła aktorka Meryl Streep. Wśród aktorów rekordzistą jest Jack Nicholson z 6 nagrodami.

Rekordzistami są Kate Winslet oraz Colin Firth, którzy w 2009 roku zgarnęli po 2 nagrody za role w różnych kategoriach.

Najmłodszym zdobywcą nagrody była Jennifer Jones, która mając 22 lata otrzymała Złotego Globa dla najlepszej aktorki dramatycznej za film "Pieśń Bernadette” w 1944 roku.

Choć często się to zdarzało, nie jest to regułą. Są aktorzy nagrodzeni Oscarem, którzy nigdy nie dostali Złotego Globu i vice versa.

Aktorem z największą liczbą nominacji (aż 7), który nigdy nie zdobył nagrody, był Albert Finney. Wśród pań była to Deborah Kerr (6 nominacji bez zwycięstwa).

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najgorsze wizerunki kobiet w filmach - stereotypy do zwalczenia
  2. Rydygiera 6 Warszawa - mieszkania na sprzedaż w Warszawie
  3. Heleny Junkiewicz - mieszkania w zielonej okolicy sprzyjającej aktywnemu stylowi życia
  4. Nieruchomości na sprzedaż w Chorzowie - znajdź swoje mieszkanie
  5. Zestaw fotowoltaiczny na balkon - klucz do samowystarczalności energetycznej Twojego mieszkania
Autor Adam Baranowski
Adam Baranowski

Jestem Adam, a kinematografia to moja pasja od zawsze. Na tej stronie znajdziecie moje recenzje, analizy, oraz ciekawostki dotyczące najnowszych produkcji oraz klasyków kina. Dzielę się również swoimi ulubionymi serialami i zapowiedziami filmowymi.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły