Filmy

Role, które przeszły do historii Oscarów

Autor Mariusz Ziółkowski
Mariusz Ziółkowski18.09.20239 min.
Role, które przeszły do historii Oscarów

Oscary to jedne z najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Co roku Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznaje statuetki w uznaniu za wybitne osiągnięcia aktorskie. W ciągu ponad 90-letniej historii Oscarów, wiele ról zostało uhonorowanych tą nagrodą i na stałe zapisało się w pamięci widzów. Poniżej przybliżamy niektóre z najwybitniejszych kreacji aktorskich wyróżnionych Oscarem.

Niezapomniane role kobiece w historii Oscarów

Katharine Hepburn za rolę w "Na złotej rybie" (1968)

Katharine Hepburn zagrała ekscentryczną milionerkę Rosie Vivienne, która pomaga młodemu parze spełnić marzenia. Aktorka w niezwykle sugestywny sposób sportretowała samotną, lecz pełną życia bohaterkę. Jej kreacja była pełna ciepła i humoru. Hepburn otrzymała za tę rolę już trzeciego w karierze Oscara.

Meryl Streep jako Margaret Thatcher w filmie "Żelazna dama" (2011)

Meryl Streep wcieliła się w postać pierwszej kobiety-premiera Wielkiej Brytanii. Aktorka w niezwykle przekonujący sposób oddała charyzmę i stanowczość Żelaznej Damy. Poprzez gestykulację, mimikę i charakterystyczny sposób mówienia, Streep zagrała Margaret Thatcher tak autentycznie, że widzowie mieli wrażenie, jakby oglądali prawdziwą polityk. Ta kreacja przyniosła aktorce trzeciego Oscara.

Jodie Foster w roli Clarice Starling w "Milczeniu owiec" (1991)

Jodie Foster wcieliła się w rolę młodej agentki FBI ścigającej seryjnego mordercę. Jej kreacja Clarice Starling była pełna determinacji i wewnętrznej siły. Aktorka w bardzo przekonujący sposób sportretowała postać młodej kobiety próbującej odnaleźć się w męskim świecie. Za tę rolę Foster otrzymała pierwszego w karierze Oscara dla najlepszej aktorki.

Wybitne role męskie nagrodzone Oscarem

Anthony Hopkins jako Hannibal Lecter w filmie "Milczeniu owiec" (1991)

Anthony Hopkins stworzył jedną z najbardziej kultowych ról w historii kina jako morderca-kanibal Hannibal Lecter. Aktor w przerażająco przekonujący sposób zagrał genialnego psychopatę o lodowatym spojrzeniu. Hopkinsowi udało się oddać złowrogą aurę i niepokojącą charyzmę Lectera przy minimalnym użyciu środków. Za tę kreację otrzymał Oscara dla najlepszego aktora.

Daniel Day-Lewis w roli Abrahama Lincolna w filmie "Lincoln" (2012)

Daniel Day-Lewis wcielił się w postać 16. prezydenta USA w okresie zniesienia niewolnictwa. Aktor w niezwykle przekonujący i prawdziwy sposób oddał charyzmę i determinację Lincolna w walce o równość. Dzięki charakteryzacji, gestykulacji i głosowi Day-Lewis niemalże zanurzył się w postać historycznego przywódcy. Rola ta przyniosła aktorowi już trzeciego Oscara w karierze.

Forest Whitaker jako dyktator Ugandy Idi Amin w filmie "Ostatni król Szkocji" (2006)

Forest Whitaker zagrał tytułowego dyktatora Ugandy w latach 70. XX wieku. Aktor w niezwykle sugestywny sposób oddał zmienność nastrojów i nieprzewidywalność okrutnego władcy. Poprzez ruchy, mimikę i akcent Whitaker całkowicie utożsamił się z postacią. Jego kreacja była przerażająco autentyczna i zebrała zasłużone uznanie w postaci Oscara dla najlepszego aktora.

Aktorzy grający postaci historyczne nagrodzeni Oscarem

Colin Firth jako król Jerzy VI w filmie "Jak zostać królem" (2010)

Colin Firth wcielił się w postać króla Wielkiej Brytanii, który zmagał się z jąkaniem. Aktor w niezwykle przekonujący sposób oddał dramat władcy próbującego przezwyciężyć swoją przypadłość. Dzięki precyzyjnej charakteryzacji i gestykulacji, Firth zagrał króla Jerzego jako człowieka pełnego godności i honoru. Rola ta przyniosła mu pierwszego w karierze Oscara.

Ben Kingsley jako Mahatma Gandhi w filmie "Gandhi" (1982)

Ben Kingsley wcielił się w ikonicznego przywódcę ruchu niepodległościowego w Indiach. Aktor w niezwykle charyzmatyczny i prawdziwy sposób oddał duchową aurę Gandhiego. Dzięki precyzyjnej charakteryzacji, gestykulacji i akcentowi, Kingsley całkowicie utożsamił się z postacią. Jego kreacja oddawała mistycyzm i determinację Mahatmy Gandhiego. Rola ta przyniosła mu Oscara dla najlepszego aktora.

Marion Cotillard jako Edith Piaf w filmie "Piaf - Droga do sławy" (2007)

Marion Cotillard zagrała legendarną francuską piosenkarkę Edith Piaf. Aktorka w niezwykle sugestywny sposób wcieliła się w "Wróbelka z Paryża", oddając jej charakterystyczny wokal, gestykulację i aurę. Dzięki charakteryzacji i precyzyjnej grze aktorskiej, Cotillard całkowicie utożsamiła się z postacią. Ta kreacja przyniosła jej Oscara dla najlepszej aktorki.

Role kreujące postaci fikcyjne, które zdobyły Oscara

Role, które przeszły do historii Oscarów

Heath Ledger jako Joker w filmie "Mroczny rycerz" (2008)

Heath Ledger stworzył wyjątkowo mroczną i niepokojącą kreację Jokera w filmie o Batmanie. Aktor w przerażająco przekonujący sposób zagrał psychopatycznego przestępcę o dziecięcym obliczu. Charakteryzacja, choreografia ruchów i ton głosu sprawiły, że Joker Ledgera na zawsze wpisał się do kanonu kinowych złoczyńców. Rola ta przyniosła mu pośmiertnego Oscara.

Joaquin Phoenix w roli Jokera w filmie "Joker" (2019)

Joaquin Phoenix wcielił się w tytułowego komiksowego złoczyńcę, ukazując jego mroczną transformację. Aktor w niezwykle intensywny i emocjonalny sposób zagrał outsidera popadającego w obłęd. Charakterystyczny śmiech, ruchy i chuda sylwetka Phoenixa sprawiły, że jego Joker był przerażająco autentyczny. Aktor otrzymał za tę rolę Oscara dla najlepszego aktora.

Tom Hanks jako Forrest Gump w filmie o tym samym tytule (1994)

Tom Hanks zagrał tytułowego bohatera o niskim ilorazie inteligencji, który przypadkowo znajduje się przy wielu historycznych wydarzeniach. Aktor w niezwykle ciepły i prawdziwy sposób sportretował prostodusznego Forresta, nadając mu urok i autentyzm. Mimika, gestykulacja i sposób mówienia Hanks sprawiły, że widzowie pokochali tego bohatera. Rola ta przyniosła aktorowi pierwszego Oscara.

Aktorzy grający osoby niepełnosprawne, którzy otrzymali Oscara

Daniel Day-Lewis w roli Christy'ego Browna w "Moim lewym okiem" (1989)

Daniel Day-Lewis wcielił się w postać młodego mężczyzny chorego na porażenie mózgowe, który walczy o niezależne życie. Aktor w bardzo przekonujący sposób oddał fizyczność i ograniczenia osoby niepełnosprawnej. Charakterystyczny chód, bełkotliwa mowa i gestykulacja sprawiły, że widzowie całkowicie uwierzyli w tę kreację. Rola ta przyniosła Day-Lewisowi pierwszego Oscara.

Eddie Redmayne jako Stephen Hawking w filmie "Teoria wszystkiego" (2014)

Eddie Redmayne wcielił się w postać genialnego fizyka cierpiącego na chorobę neuronu ruchowego. Aktor w bardzo przekonujący sposób ukazał stopniowe uwiąd fizyczny Hawkgina przy jednoczesnym rozkwicie intelektualnym. Specjalna choreografia ruchów i precyzyjna charakteryzacja sprawiły, że Redmayne zagrał niepełnosprawnego Hawkgina z niezwykłą wiarygodnością. Rola ta przyniosła mu Oscara.

Jamie Foxx w roli Raya Charlesa w filmie "Ray" (2004)

Jamie Foxx wcielił się w legendę muzyki soulowej Raya Charlesa, który od dzieciństwa zmagał się ze ślepotą. Aktor w niezwykle sugestywny sposób oddał charyzmę i talent muzyczny artysty. Charakteryzacja, gestykulacja i umiejętności wokalne sprawiły, że Foxx całkowicie utożsamił się z czarnoskórym muzykiem. Rola ta przyniosła aktorowi Oscara.

Role komediowe docenione Oscarem

Roberto Benigni w filmie "Życie jest piękne" (1997)

Włoski aktor i reżyser Roberto Benigni zagrał w swoim filmie żydowskiego ojca usiłującego ochronić syna w obozie koncentracyjnym. Sposób w jaki Benigni połączył dramat z elementami komediowymi był niezwykle oryginalny i poruszający. Jego kreacja pełna była ciepła, humoru i głębokiej ludzkiej wrażliwości. Ta rola przyniosła mu Oscara dla najlepszego aktora.

Robin Williams w roli psychologa w filmie "Buntownik z wyboru" (1997)

Robin Williams wcielił się w rolę psychiatry próbującego pomóc pacjentowi grą życia. Aktor w bardzo przekonujący i pełen ciepła sposób zagrał charyzmatycznego terapeutę. Jego kreacja była zabawna, a zarazem głęboko ludzka. Prezyzyjna gra aktorska Williamsa sprawiła, że widzowie śmiali się i wzruszali razem z bohaterem. Rola ta przyniosła aktorowi pierwszego Oscara.

Matthew McConaughey w filmie "Witaj w klubie" (2013)

Matthew McConaughey zagrał chory na AIDS elektryka, który nie traci optymizmu i radości życia. Aktor w niezwykle ciepły i poruszający sposób ukazał człowieka akceptującego z godnością zbliżający się koniec. Jego kreacja była zabawna i wzruszająca zarazem. Dzięki roli w tym filmie McConaughey zdobył pierwszego w karierze Oscara dla najlepszego aktora.

Podsumowanie

W ciągu ponad 90 lat historii Oscarów, wiele wybitnych ról aktorskich zostało uhonorowanych tą prestiżową nagrodą. Niezapomniane kreacje takich aktorów jak Katharine Hepburn, Daniel Day-Lewis, Meryl Streep, Anthony Hopkins, Jodie Foster czy Forrest Whitaker na zawsze wpisały się do panteonu sztuki filmowej. Ich role ukazywały całe spektrum ludzkich emocji i doświadczeń - od mrocznych postaci po pełne ciepła i humoru. Dzięki niezwykłemu talentowi i poświęceniu, aktorzy ci stworzyli postacie tak autentyczne, że na zawsze pozostaną w pamięci widzów na całym świecie.

Najczęstsze pytania

Rekordzistą pod względem liczby zdobytych Oscarów w kategorii aktorskiej jest Katherine Hepburn, która otrzymała 4 statuetki w ciągu swojej kariery.

Marion Cotillard zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki za kreację francuskiej piosenkarki Edith Piaf w filmie "Piaf - Droga do sławy" z 2007 roku.

Daniel Day-Lewis wcielił się w rolę osoby chorej na porażenie mózgowe w filmie "Moje lewe oko" z 1989 roku. Kreacja ta przyniosła mu pierwszego Oscara.

Heath Ledger został uhonorowany pośmiertnym Oscarem dla najlepszego aktora drugoplanowego za kultową rolę Jokera w filmie "Mroczny Rycerz" z 2008 roku.

Daniel Day-Lewis dwukrotnie wcielił się w postać Christy'ego Browna - w filmie "Moje lewe oko" (za który zdobył Oscara) i w jego kontynuacji "Mój lewy but".

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najgorsze wizerunki kobiet w filmach - stereotypy do zwalczenia
  2. Rydygiera 6 Warszawa - mieszkania na sprzedaż w Warszawie
  3. Heleny Junkiewicz - mieszkania w zielonej okolicy sprzyjającej aktywnemu stylowi życia
  4. Nieruchomości na sprzedaż w Chorzowie - znajdź swoje mieszkanie
  5. Zestaw fotowoltaiczny na balkon - klucz do samowystarczalności energetycznej Twojego mieszkania
Autor Mariusz Ziółkowski
Mariusz Ziółkowski

Jestem podróżnikiem z zamiłowaniem do odkrywania, w ślad za przygodami i sekretami. Moje przewodniki to klucze do podróży budżetowych, a porady układają mapy solowych wypraw. Transport to moje pociągi myśli, eksploracja - dusza mapy. Wyrusz ze mną na wyjątkowe podróże, gdzie każdy krok to unikalne doświadczenie.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły