OZE

Moduły bifacjalne – zwiększ wydajność paneli fotowoltaicznych na dachu i elewacji w 2023 roku

Adam Baranowski30 października 20237 min
 Moduły bifacjalne – zwiększ wydajność paneli fotowoltaicznych na dachu i elewacji w 2023 roku

Rosnące ceny energii elektrycznej oraz chęć uniezależnienia się od sieci zachęcają wielu właścicieli domów do inwestowania w instalacje fotowoltaiczne. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są moduły bifacjalne, czyli panele słoneczne z aktywnymi obiema stronami. Pozwalają one zwiększyć wydajność systemu PV przy tej samej powierzchni montażowej. Jak działają i gdzie najlepiej je zamontować? Jakie są ich zalety, wady i opłacalność? Przeczytaj i dowiedz się więcej o panelach dwustronnych!

Jak działają moduły fotowoltaiczne bifacjalne?

Moduły bifacjalne różnią się od standardowych paneli PV tym, że posiadają dwie aktywne strony, z których każda jest w stanie przetwarzać promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Dzięki temu panele te mogą wykorzystywać nie tylko bezpośrednie światło słoneczne padające od góry, ale również promieniowanie odbite np. od podłoża czy ścian budynku. Sprawia to, że ich całkowita wydajność jest wyższa nawet o 25-30% w stosunku do standardowych modułów jednostronnych.

Konstrukcja paneli dwustronnych opiera się na przezroczystym podłożu (najczęściej szkle) po obu stronach ogniw fotowoltaicznych. Pozwala to na przechwytywanie i konwersję energii słonecznej z obydwu powierzchni modułu. Ogniwa PV w panelach bifacjalnych najczęściej wykonywane są z monokrystalicznego krzemu, który cechuje wysoka sprawność.

Dlaczego warto zainwestować w panele słoneczne dwustronne w 2023 roku?

Montaż paneli bifacjalnych to obecnie jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań w fotowoltaice. Pozwalają one bowiem uzyskać znacznie więcej energii z tej samej powierzchni dachu lub elewacji. Dzięki temu można zamontować mniejszą liczbę modułów, aby osiągnąć zakładaną moc instalacji lub też przy tej samej ilości paneli wyprodukować więcej prądu na własne potrzeby i odsprzedaż.

Dodatkowa energia pozyskiwana przez panele dwustronne to oszczędności, które szybko zwrócą nam poniesione koszty inwestycyjne. Tym bardziej, że ceny modułów bifacjalnych systematycznie spadają. Ponadto montaż takich paneli pozwala lepiej wykorzystać dostępną powierzchnię, a ich estetyczny wygląd sprawdza się zarówno na dachach, jak i elewacjach.

Gdzie najlepiej zamontować moduły PV bifacjalne – na dachu czy elewacji?

Panele bifacjalne można montować z powodzeniem zarówno na dachach, jak i na ścianach budynków. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.

Montaż na dachu pozwala uzyskać nieco wyższą wydajność, ponieważ górna strona modułu odbiera tu więcej bezpośredniego promieniowania. Minusem może być konieczność odpowiedniego ustawienia paneli, aby dolna strona również mogła efektywnie pozyskiwać odbite światło słoneczne.

Z kolei na elewacji łatwiej zoptymalizować kąt nachylenia w stosunku do ziemi. Ponadto taki montaż może być korzystniejszy wizualnie. Jednak dostęp światła dla spodniej części paneli bywa tu nieco mniejszy, przez co ich wydajność spada.

Jakie są zalety i wady montażu paneli dwustronnych na budynku?

 Moduły bifacjalne – zwiększ wydajność paneli fotowoltaicznych na dachu i elewacji w 2023 roku

Do najważniejszych zalet modułów bifacjalnych z pewnością należy ich większa wydajność w stosunku do standardowych paneli jednostronnych. Pozwalają one lepiej wykorzystać dostępną powierzchnię, produkując przy tym więcej ekologicznej energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.

Ich atutem jest również estetyczny wygląd, dzięki czemu świetnie komponują się zarówno na dachach, jak i elewacjach nowoczesnych budynków. Stanowią ciekawy i funkcjonalny element architektoniczny. Montaż jest dość prosty i nie różni się znacząco od instalacji klasycznych paneli PV.

Do wad paneli dwustronnych można zaliczyć nieco wyższą cenę w stosunku do tradycyjnych modułów. Istotny jest również fakt, że do pełnego wykorzystania ich potencjału potrzebne są odpowiednie warunki świetlne w miejscu montażu.

Ile kosztują moduły fotowoltaiczne bifacjalne w Polsce?

Ceny paneli bifacjalnych w Polsce zaczynają się aktualnie od ok. 350 zł netto za sztukę o mocy 400 Wp. Oznacza to, że koszt 1 kWp mocy zainstalowanej wynosi ok. 875 zł netto. W przeliczeniu na moc, moduły te są więc droższe o 20-40% od standardowych paneli jednostronnych.

Należy jednak pamiętać, że dzięki większej wydajności instalacji bifacjalnych, koszt 1 kWh wyprodukowanej energii elektrycznej będzie porównywalny lub nawet niższy niż w przypadku klasycznych systemów PV. Inwestycja szybciej się zwróci.

Jaka jest wydajność paneli PV z dwoma stronami aktywnymi?

Wydajność modułów bifacjalnych jest ściśle uzależniona od warunków montażu i dostępu do światła słonecznego. Producent podaje zazwyczaj dwie wartości mocy panela.

Pierwsza to moc znamionowa mierzona przy standardowych testach tylko dla górnej strony modułu – na przykład 400 Wp. Druga wartość to łączna maksymalna moc, jaką może osiągnąć panel wykorzystując obie strony – np. 520 Wp.

W praktyce, przy optymalnym montażu na dachu lub elewacji, dodatkowa wydajność paneli bifacjalnych wynosi średnio ok. 25%. Daje to ok. 20-30% więcej energii z tej samej powierzchni w stosunku do standardowych modułów PV.

Jak sprawdzić opłacalność inwestycji w instalację bifacjalną?

Aby sprawdzić opłacalność montażu paneli dwustronnych, należy najpierw oszacować całkowite koszty takiej instalacji. Uwzględniamy tu cenę modułów, falowników, konstrukcji i robocizny. Następnie porównujemy te koszty z systemem wykonanym z klasycznych paneli o tej samej mocy.

Kolejny krok, to oszacowanie realnych zysków, czyli ilości wyprodukowanej energii, biorąc pod uwagę miejsce montażu i typ modułów. Na tej podstawie obliczamy prostą stopę zwrotu inwestycji.

Warto też sprawdzić dodatkowe korzyści, takie jak wartość ekologiczna czy wizerunkowa. Analiza finansowa pokaże nam, czy moduły bifacjalne będą opłacalną inwestycją w naszym przypadku.

Gdzie kupić dobrej jakości panele słoneczne dwustronne w 2023 roku?

Decydując się na zakup paneli bifacjalnych, warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak marka producenta, rodzaj ogniw czy gwarancje. Dobrą opinią cieszą się moduły renomowanych firm, takich jak: Longi Solar, Jinko, Canadian Solar czy Risen.

PanelePV można kupić bezpośrednio u producenta lub w sklepach ze sprzętem fotowoltaicznym. Warto rozważyć zestawy montażowe, które oprócz modułów zawierają falowniki, konstrukcję i okablowanie. To wygodne rozwiązanie pozwalające na szybką instalację.

Przed zakupem polecamy dokładne sprawdzenie specyfikacji technicznej paneli i porównanie ofert różnych sprzedawców. Pomoże to wybrać najlepszy produkt w korzystnej cenie. Inwestycja w moduły bifacjalne to obecnie świetny krok na drodze do niezależności energetycznej.

Podsumowanie

Moduły fotowoltaiczne bifacjalne to obecnie jedno z najciekawszych i najbardziej opłacalnych rozwiązań dla domowych instalacji PV. Ich zaletą jest znacznie większa wydajność w stosunku do tradycyjnych paneli jednostronnych, co przekłada się na realne oszczędności. Montaż paneli dwustronnych pozwala efektywniej wykorzystać dostępną powierzchnię, zarówno na dachach, jak i elewacjach.

Mimo nieco wyższej ceny, inwestycja w moduły bifacjalne szybko się zwraca dzięki dodatkowej energii, jaką produkują. To ekologiczne i nowoczesne rozwiązanie, które zapewni nam czysty i tani prąd na długie lata.

Najczęstsze pytania

Najlepsza orientacja to południe z odchyleniem 15-30° na wschód lub zachód. Pozwoli to zoptymalizować wychwytywanie promieniowania przez obie strony modułu.

Tak, montaż pionowy jest możliwy. Należy jednak pamiętać o zachowaniu kąta nachylenia w celu maksymalizacji wydajności.

Konstrukcja montażowa powinna zapewniać swobodny dostęp światła do obu stron modułu. Optymalna odległość między panelami i do podłoża to ok. 30-40 cm.

Nie, konserwacja nie różni się znacząco od standardowych paneli. Wskazane jest czyszczenie obu stron i kontrola stanu technicznego.

Reputowani producenci udzielają zwykle 25-letniej gwarancji na sprawność modułów na poziomie 80% mocy znamionowej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najgorsze wizerunki kobiet w filmach - stereotypy do zwalczenia
  2. Rośliny łatwe w uprawie - Najlepsze gatunki roślin dla początkujących ogrodników
  3. Hawelańska 7 - mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji blisko parków
  4. Mieszkania na sprzedaż w Berlinie - odkryj ceny i oferty
  5. Ile waży panel fotowoltaiczny? Sprawdź wagę paneli i jak to wpływa na montaż
Autor Adam Baranowski
Adam Baranowski

Jestem Adam, a kinematografia to moja pasja od zawsze. Na tej stronie znajdziecie moje recenzje, analizy, oraz ciekawostki dotyczące najnowszych produkcji oraz klasyków kina. Dzielę się również swoimi ulubionymi serialami i zapowiedziami filmowymi.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły