Seriale

Kultowe seriale brytyjskie - od Uwięzionych po Doktora Who

Autor Barbara Jaworska
Barbara Jaworska16 września 20238 min
Kultowe seriale brytyjskie - od Uwięzionych po Doktora Who

Brytyjskie seriale od dziesięcioleci cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Ich niepowtarzalny humor, wysoki poziom scenariuszy i aktorstwa oraz ponadczasowe tematy przyciągają miliony widzów. W historii britcomów znajdziemy prawdziwe kultowe pozycje, które na zawsze zapisały się w historii telewizji.

Już od lat 60. i 70. brytyjska telewizja zaczęła produkować seriale komediowe, które na długie lata stały się popkulturowymi fenomenami. Jednym z pierwszych przełomowych hitów był serial „Uwięzieni” („Porridge”) z Ronniem Barkerem w roli głównej. Opowiadał on o perypetiach więźniów i strażników w fikcyjnym więzieniu Slade. Doskonałe aktorstwo i cięty, czarny humor sprawiły, że serial na długo wpisał się do klasyki komedii brytyjskiej. Podobnym, ogromnym sukcesem okazał się surrealistyczny serial „Latający cyrk Monty Pythona” z kultową już grupą komików. Ich absurdalne skecze i specyficzne poczucie humoru do dziś gromadzą rzesze fanów. Innymi popularnymi produkcjami z tamtych lat były m.in. „Syrenka” czy „Nie ma to jak w domu”.

Największe hity lat 60. i 70. - od Uwięzionych po Monty Pythona

Geneza i fenomen Uwięzionych

Serial „Uwięzieni” zadebiutował w brytyjskiej telewizji w 1972 roku i od razu podbił serca widzów. Scenariusz napisał Dick Clement i Ian La Frenais, a główną rolę Fletchera zagrał Ronnie Barker. Akcja osadzona była w fikcyjnym więzieniu o zaostrzonym rygorze Slade. Serial pokazywał perypetie więźniów i strażników, ukazując zarówno dramatyzm, jak i absurdalny humor ich codziennego życia. Doskonałe aktorstwo, cięte riposty, czarny humor i celna satyra na system penitencjarny zapewniły „Uwięzionym” status kultowej komedii. Doczekał się on 3 serii i filmu kinowego.

Kultowy humor Monty Pythona

Grupa Monty Pythona, w skład której wchodziło 6 brytyjskich komików, zdominowała telewizyjny humor lat 70. Ich flagowym serialem był „Latający cyrk Monty Pythona” z 1969 roku. Skecze telewizyjne cechował absurdalny, nieprzewidywalny humor oparty na niedorzecznych dialogach, dziwacznych postaciach i zabawie konwencją. Monty Python zyskał status grupy kultowej, a wiele ich skeczy i gagów na trwale weszło do kanonu popkultury. Do najsłynniejszych należą m.in. „Hiszpańska inkwizycja”, „Ministerstwo głupich kroków” czy „Martwy papuga”.

Inne kultowe seriale tamtych lat

Oprócz „Uwięzionych” i Monty Pythona, w brytyjskiej telewizji powstawały w tamtym okresie także inne produkcje, które zyskały status kultowych. Do najbardziej znanych należą: „Syrenka” - serial komediowy z Patricią Routledge, „Nie ma to jak w domu” - opowiadający o życiu angielskiej rodziny, „Are You Being Served?” - komedia obyczajowa osadzona w domu towarowym, oraz „Fawlty Towers” - przedstawiający perypetie nieudolnego hotelarza.

Złoty okres lat 80. - od Czarnoskórych po Ojca Teda

Czarnoskórzy i początki Rowana Atkinsona

Serial „Czarnoskórzy” z 1981 roku odegrał kluczową rolę w karierze Rowana Atkinsona, późniejszej gwiazdy „Mr. Beana”. Wcielił się on w postać gburowatego Edmunda Blackaddera, który wraz ze swoim sługą Baldrickiem wpadał w rozmaite kłopoty. Serial zachwycił widzów czarnym humorem, doskonałym aktorstwem i paradoksalnymi dialogami. Doczekał się 4 serii osadzonych w różnych epokach historycznych. Każda z nich była świetnie przyjęta przez widzów i krytykę.

Genialny humor Ojca Teda

Jednym z największych hitów lat 80. był serial „Ojciec Ted” o perypetiach tytułowego księdza na fikcyjnej wyspie Craggy. Postać graną przez Dermota Morgana charakteryzowała nieudolność, skłonność do alkoholu i cięty humor. Jego relacje z młodym księdzem Dougalem i gospodynią pani Doyle stanowiły o niesamowitym uroku tej komedii. „Ojciec Ted” zebrał świetne recenzje i zyskał oddaną rzeszę fanów swoim nonsensownym, surrealistycznym humorem.

Inne kultowe pozycje z lat 80.

Do innych kultowych seriali komediowych z lat 80. należą m.in.: „Czerwony Karzeł” - science fiction z elementami komedii, „Tak, panie ministrze” - polityczna satyra sytuacyjna, „Allo, Allo!” - serial osadzony w czasie II wojny światowej we Francji, „Latający cyrk Edddiego Izzarda” - znany brytyjski komik w skeczach, a także „Nagi pistolet” z Leslie Nielsenem w roli gliniarza Franka Drebbina.

Renesans w latach 90. i początku XXI w.

Ożywienie gatunku w latach 90.

Lata 90. przyniosły prawdziwy renesans brytyjskich seriali komediowych, które zdominowały antenę telewizji BBC. Pojawiło się wtedy wiele świetnie napisanych i zagranych produkcji, które kontynuowały bogate tradycje rodzimej komedii telewizyjnej. Duży nacisk położono na ostry, inteligenty humor. Do największych hitów zaliczyć można „Czarną Żmiję”, „Ale wtopa!” z Rowanem Atkinsonem, „Piwko dla deduka” czy „I tak i nie”.

Niezapomniany Doktor Who

Choć „Doktor Who” zadebiutował w 1963 roku, to jego prawdziwa ekspansja przypadła na koniec XX wieku. W 2005 roku został wznowiony po latach przerwy i z miejsca podbił serca nowych widzów. Przygody tytułowego Władcy Czasu i jego towarzyszy w budce telefonicznej przez dekady fascynują fanów na całym świecie. Charyzmatyczni aktorzy wcielający się w rolę Doktora, wciągające scenariusze i hołd dla klasycznej konwencji science-fiction zapewniły temu serialowi status kultowego.

Inne kultowe serie z tego okresu

Do innych popularnych seriali komediowych z przełomu wieków należą: „Czas na przygodę” - serial animowany, „Biuro” - brytyjski pierwowzór amerykańskiego hitu, „Mała Brytania” - kontrowersyjna satyra na społeczeństwo, „Plotkara” - opowieść o nastolatkach z londyńskiej elity, a także „Absolutnie fantastyczne” - surrealistyczny serial z Joanną Lumley.

Współczesne hity - od Peep Show po Fleabag

Kultowe seriale brytyjskie - od Uwięzionych po Doktora Who

Kontynuacja tradycji - Peep Show

W 2003 roku zadebiutował serial „Peep Show”, który kontynuował najlepsze tradycje czarnego humoru brytyjskiego. Jego głównymi bohaterami byli Mark i Jeremy - współlokatorzy o diametralnie różnych charakterach, których życie obfitowało w komiczne i absurdalne perypetie. Dzięki świetnym aktorom i dowcipnym, bardzo brytyjskim dialogom, serial zdobył uznanie krytyków i fanów.

Światowy fenomen Fleabag

„Fleabag” to jeden z największych hitów ostatnich lat. Tytułowa bohaterka, grana przez genialną Phoebg Waller-Bridge, zachwyciła widzów na całym świecie. Serial opowiada o jej emocjonalnych perypetiach z ciętym, czarnym humorem w tle. Dowcipne dialogi, fantastyczna chemia między aktorami i uniwersalne tematy zapewniły mu ogromną popularność i uznanie krytyki.

Inne współczesne kultowe seriale

Do innych głośnych brytyjskich seriali ostatnich lat należą: „After Life” Ricky'ego Gervaisa - komedia z elementami dramatu, „Sex Education” - opowieść o nastolatkach z małego miasteczka, „Brzydula Betty” - historia nieatrakcyjnej dziewczyny w świecie mody, „Derry Girls” - serial osadzony w Irlandii Północnej lat 90., a także „The IT Crowd” - o pracownikach działu IT w korporacji.

Dlaczego warto oglądać brytyjskie seriale?

Niepowtarzalny, brytyjski humor

Brytyjskie seriale komediowe słyną z wyjątkowego, charakterystycznego dla tego kraju humoru. Opartego na sarkazmie, ironii, czarnym humorze i grze słownej. Dzięki temu bawią i będą bawić widzów na całym świecie, ponieważ ten rodzaj komedii jest ponadczasowy.

Wysoki poziom scenariuszy i aktorstwa

Kluczem do sukcesu kultowych brytyjskich seriali jest ich wysoki poziom. Zarówno pod względem scenariuszy, jak i gry aktorskiej stoją na najwyższym poziomie, dzięki czemu zapewniają świetną rozrywkę. Wielu aktorów grających w sitcomach zyskało status gwiazd.

Ponadczasowość i uniwersalne tematy

Mimo upływu dekad najlepsze brytyjskie seriale wciąż mają rzesze oddanych fanów. Dzieje się tak, ponieważ poruszają uniwersalne tematy bliskie widzom niezależnie od miejsca i czasu. Ich ponadczasowy humor sprawia, że są aktualne i zabawne także dla nowych pokoleń.

Podsumowanie

Brytyjskie seriale komediowe od dekad bawią widzów na całym świecie. Mają w swojej historii prawdziwe perełki, które na stałe zapisały się w historii telewizji i zyskały status kultowych produkcji. Ich specyficzny humor, wysoki poziom scenariuszy i aktorstwa oraz ponadczasowe tematy sprawiają, że warto do nich wracać. Seriale takie jak „Uwięzieni”, „Latający cyrk Monty Pythona”, „Czarnoskórzy”, „Ojciec Ted”, „Doktor Who” czy „Fleabag” to prawdziwe klasyki, które koniecznie trzeba znać.

Najczęstsze pytania

Brytyjski humor cechuje się dużą dozą ironii, sarkazmu, czarnego humoru i gry słownej. Jest inteligentny i oparty na paradoksach.

Do kultowych brytyjskich seriali należą m.in. „Uwięzieni”, „Latający cyrk Monty Pythona”, „Ojciec Ted”, „Czarnoskórzy”, „Doktor Who” czy „Fleabag”.

Ich popularność wynika z charakterystycznego humoru, wysokiego poziomu scenariuszy i aktorstwa oraz poruszania ponadczasowych tematów.

Już w latach 60. i 70. XX wieku zaczęły powstawać pierwsze kultowe brytyjskie seriale komediowe, jak „Uwięzieni” czy „Latający cyrk Monty Pythona”.

Serial „Latający cyrk Monty Pythona” tworzyła sześcioosobowa grupa brytyjskich komików zwana Monty Python.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najgorsze wizerunki kobiet w filmach - stereotypy do zwalczenia
  2. Rośliny łatwe w uprawie - Najlepsze gatunki roślin dla początkujących ogrodników
  3. Hawelańska 7 - mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji blisko parków
  4. Mieszkania na sprzedaż w Berlinie - odkryj ceny i oferty
  5. Strefy wiatrowe w Polsce - lokalizacja, mapa, opłacalność i przyszłość
Autor Barbara Jaworska
Barbara Jaworska

Jestem podróżniczką duszą, odkrywam świat przez pryzmat przygód i tajemnic. Moje przewodniki to mapy w podróże budżetowe, a porady kierują solowymi podróżami. Eksploruję różnorodny transport, malując opowieści o eksploracji. Podróże to dla mnie pełna barw podróż, którą zachęcam Cię odkrywać razem ze mną.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły