Filmy

Komedia absurdu - najzabawniejsze produkcje bez fabuły

Autor Barbara Jaworska
Barbara Jaworska4 września 20236 min
Komedia absurdu - najzabawniejsze produkcje bez fabuły

Komedia absurdalna to jeden z najbardziej oryginalnych i zaskakujących gatunków filmowych. Odrzuca ona konwencjonalną fabułę, logiczny rozwój akcji i psychologicznie pogłębione postaci na rzecz przedstawiania irracjonalnych, nielogicznych i często szokujących zdarzeń. Jej celem jest wywołanie u widza zdumienia, zakłopotania, ale przede wszystkim śmiechu. Co warto zobaczyć w tym specyficznym gatunku?

Klasyka komedii absurdalnej warta obejrzenia

Kultowe sceny z Żywotu Briana

Jednym z najsłynniejszych przykładów komedii absurdalnej jest bez wątpienia film „Żywot Briana” grupy Monty Pythona z 1979 roku. Przedstawia on losy tytułowego bohatera, który przypadkowo zostaje wzięty za mesjasza. Komedia obnaża absurd organizacji religijnych i kultów jednostki w sposób niezwykle zabawny, choć kontrowersyjny. Kultowe stały się sceny takie jak śpiewający na krzyżu chór czy dyskusja o płci Mesjasza.

Genialne skecze Latającego cyrku Monty Pythona

Twórczość grupy Monty Pythona to prawdziwa kopalnia absurdalnego humoru. Już w latach 60. w programie telewizyjnym „Latający cyrk Monty Pythona” zaprezentowali oni szereg genialnych w swej prostocie i bezsensowności skeczy, jak chociażby słynny „Śmiertelny pojedynek”, w którym przeciwnicy zamiast walczyć, wymieniają najbardziej absurdalne obelgi.

Niezapomniane filmy Mela Brooksa

Mel Brooks jest kolejnym mistrzem parodii i komedii absurdalnej. Jego filmy takie jak „Frankenstein Junior”, „Kosmiczne jaja” czy „Robin Hood – faceci w rajtuzach” przepełnione są czarnym humorem, parodią gatunku i zwariowanymi postaciami. Całość opiera się na nieprawdopodobnych sytuacjach, dialogach pełnych kalamburów i celowo kiepskich efektach specjalnych.

Współczesne produkcje w konwencji absurdu

Komedie z Williem Ferrellem i Zachiem Galifianakisem

Do współczesnych mistrzów komedii absurdalnej zaliczają się tacy aktorzy komediowi jak Will Ferrell czy Zach Galifianakis. Ich filmy takie jak „Dzień Świstaka”, „Rick i Morty”, „Przebój na miarę” czy „Kac Vegas” to istny popis absurdów fabularnych, dziwacznych bohaterów i czarnego humoru. Aktorzy chętnie parodiują różne gatunki filmowe i tworzą rozpoznawalną galerię ekscentrycznych postaci.

Filmy braci Coen pełne czarnego humoru

Joel i Ethan Coen stworzyli wiele filmów, które balansują na granicy absurdu i mrocznej groteski. Do najlepszych przykładów należą „Big Lebowski”, „Barton Fink” czy „Fargo”, które łączą elementy czarnej komedii i surrealizmu fabularnego. Coenowie bawią się konwencjami, tworzą dziwaczne, ale bardzo przekonujące postacie i nie boją się ciemnych tematów.

Twórczość Taiki Waititiego na pograniczu groteski

Nowozelandzki reżyser Taika Waititi stworzył kilka filmów, które balansują na granicy komedii, groteski i horroru. W jego najsłynniejszym filmie „Co robimy w ukryciu” paradokumentalnie obserwujemy grupę wampirów mieszkających ze sobą i próbujących odnaleźć się we współczesnym świecie. To surrealistyczne studium natury pokazuje, że gatunek wciąż się rozwija.

Polskie perełki komedii absurdalnej

Filmy Stanisława Barei pełne satyrycznego komentarza

Polskim mistrzem komedii absurdalnej był Stanisław Bareja, twórca kultowych filmów jak „Miś”, „Poszukiwany, poszukiwana” czy „Nie ma róży bez ognia”. Jego filmy pełne były przerysowanych, karykaturalnych postaci i sytuacji. Stanowiły one celną, choć przesadzoną satyrę na rzeczywistość PRL-u. Bareja bawił publiczność, ale też komentował absurd ówczesnego systemu.

Lekkie komedie z udziałem Jerzego Stuhra

Lżejszą odmianą komedii absurdu były niektóre filmy z Jerzym Stuhrem w roli głównej. Aktor w produkcjach takich jak „Kingsajz” czy „Pieniądze to nie wszystko” wcielał się w postaci ekscentryczne i nieprzystające do rzeczywistości, które pakowały się w szereg zabawnych i nielogicznych perypetii. Lekka konwencja sprawiała, że filmy były przyjemną rozrywką.

Seriale z lat 90. i początku XXI wieku

Polską odmianę komedii absurdu reprezentowały niektóre seriale z przełomu wieków, takie jak „Świat według Kiepskich”, „Lokatorzy”, „Rodzina zastępcza” czy „Poranek kojota”. Ich bohaterowie, fabuły i humor opierały się na paradoksie, przerysowaniu i często nielogicznych zdarzeniach. Był to polski odpowiednik tego gatunku.

Animacje dla dorosłych w konwencji absurdu

Komedia absurdu - najzabawniejsze produkcje bez fabuły

Kreskówki studia Adult Swim z czarnym humorem

Na osobną uwagę zasługują animacje dla dorosłych, które chętnie sięgają po konwencję absurdalnego humoru. Studio Adult Swim stworzyło takie tytuły jak „Robot Chicken”, „Mr Pickles”, „Jam Łasica” czy „Lucyfer”, w których na każdym kroku czekają widza szokujące sceny, czarny humor i kompletny brak logiki czy moralności.

Hitowe animacje twórców South Parku

Twórcy kultowego serialu animowanego „South Park” również z powodzeniem eksplorują ten gatunek w takich produkcjach jak „Team America: Światowa policja” czy pełnometrażowy film „South Park: Większe, dłuższe i nieocenzurowane”. To animacje wulgarne, przepełnione absurdalnym humorem i ostrej, choć trafnej krytyce społecznej.

Gagi rodem z Familii Addamsów i Futuramy

Choć animacje takie jak „Rodzina Addamsów” czy „Futurama” nie są komediami absurdalnymi w czystej postaci, to zawierają wiele elementów tego gatunku. Postacie, fabuły, gag i sytuacje często bazują na paradoksach, dziwacznych pomysłach i czarnym humorze. To z powodzeniem łączy rozrywkę z absurdem.

Absurdalne skecze i programy telewizyjne

Kultowe skecze z Monty Pythona i Latającego cyrku

Skecze są chyba najbardziej naturalną formą dla komedii absurdalnej. Grupa Monty Pythona wypracowała w swoich serialach i filmach cały zestaw tego typu gagów, które stały się kultowe – Święty Graal, Hiszpańska Inkwizycja, Ministerstwo Głupich Kroków i inne. To kwintesencja brytyjskiego nonsensu.

Zwariowane programy takie jak Ucho Prezesa

W Polsce również powstało wiele programów telewizyjnych i radiowych, które z powodzeniem wykorzystują konwencje absurdu. Najlepszym tego przykładem jest słuchowisko „Ucho Prezesa” o przygodach prezesa fikcyjnej partii. Pełne jest ono karykaturalnych postaci, dziwnych dialogów i czarnego humoru.

Skecze grup kabaretowych, np. Neo-Nówka

Polskie grupy kabaretowe również chętnie sięgają po formułę komedii absurdalnej w swoich skeczach. Widowiska Neo-Nówki, Kabaretu Moralnego Niepokoju czy Paranienormalni pełne są niedorzecznych postaci, sytuacji i gagów bazujących na paradoksie. To świetna rozrywka dla widzów lubiących czarny humor.

Wybrane seriale paradokumentalne

Biuro Ricky'ego Gervaisa pełne cringe'owego humoru

Do gatunku komedii absurdalnej można zaliczyć również seriale paradokumentalne, takie jak kultowe „Biuro” Ricky'ego Gervaisa. Kameralna forma i improwizacja aktorów stwarzają pole do popisu dla absurdalnych gagów i zachowań postaci. Nie brakuje tu momentów, kiedy ze śmiechu można się skręcić ze zażenowania.

Trafiona parodia świata show-biznesu w Zadzwoń do Saula

Serial „Zadzwoń do Saula” również z powodzeniem wykorzystuje konwencje mockumentu, tym razem parodiując show-biznes. Pełen jest ekscentrycznych postaci celebrytów oraz fikcyjnych programów i wydarzeń, które swoim absurdem doskonale drwią z tego świata.

Czarny humor w Rzeźbieniu w drewnie z dużą ilością gore

O wiele mroczniejszym paradokumentem jest animowany serial „Rzeźbienie w drewnie”, który opowiada o morderczych marionetkach. Tutaj czarny humor i elementy gore przeplatają się z parodią programów dokumentalnych. To pozycja dla widzów o mocnych nerwach. Takie i inne komiedie zobaczysz na Zerknij.

Podsumowanie

Komedia absurdalna to bardzo specyficzny, ale niezwykle oryginalny i zabawny gatunek filmowy. Odrzuca on logiczne powiązania fabularne i stawia na pierwszym miejscu wywołanie u widza zdumienia i śmiechu poprzez prezentowanie irracjonalnych sytuacji. Ma bogatą historię i wielu wybitnych twórców, którzy bawiąc publiczność, komentują rzeczywistość. To propozycja dla kinomanów poszukujących nietuzinkowych wrażeń i specyficznego humoru.

Najczęstsze pytania

Komedia absurdalna charakteryzuje się brakiem logicznej fabuły, nielogicznymi bohaterami i sytuacjami oraz czarnym humorem. Jej celem jest wywołanie u widza zdziwienia i śmiechu.

Za prekursorów komedii absurdalnej uznaje się grupę Monty Pythona, która w latach 60. i 70. stworzyła kultowe skecze i filmy w tym gatunku.

Do współczesnych twórców komedii absurdalnej należą m.in. bracia Coen, Will Ferrell, Taika Waititi oraz polskie seriale paradokumentalne.

Komedia absurdalna bywa kontrowersyjna ze względu na czarny humor, wulgarność i parodiowanie poważnych tematów. Jednak jej celem nie jest obrażanie, a wywoływanie śmiechu.

Komedia absurdalna jest skierowana do widzów o otwartym umyśle i specyficznym poczuciu humoru. Docenią ją fani czarnego humoru i parodii poszukujący niekonwencjonalnych filmów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najgorsze wizerunki kobiet w filmach - stereotypy do zwalczenia
  2. Rośliny łatwe w uprawie - Najlepsze gatunki roślin dla początkujących ogrodników
  3. Hawelańska 7 - mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji blisko parków
  4. Mieszkania na sprzedaż w Berlinie - odkryj ceny i oferty
  5. Strefy wiatrowe w Polsce - lokalizacja, mapa, opłacalność i przyszłość
Autor Barbara Jaworska
Barbara Jaworska

Jestem podróżniczką duszą, odkrywam świat przez pryzmat przygód i tajemnic. Moje przewodniki to mapy w podróże budżetowe, a porady kierują solowymi podróżami. Eksploruję różnorodny transport, malując opowieści o eksploracji. Podróże to dla mnie pełna barw podróż, którą zachęcam Cię odkrywać razem ze mną.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Gwiazdy kina akcji - najbardziej charyzmatyczni herosi
FilmyGwiazdy kina akcji - najbardziej charyzmatyczni herosi

Gwiazdy kina akcji to prawdziwi mistrzowie gatunku - od Sylvestera Stallone'a po Arnolda Schwarzeneggera i Jet Li. Przegląd najbardziej charyzmatycznych aktorów wcielających się w role twardzieli i superbohaterów na przestrzeni dekad.