Musicale filmowe od dawna cieszą się niesłabnącą popularnością. Ten gatunek łączący ze sobą śpiew, taniec i aktorstwo ma długą i barwną historię sięgającą początków kina dźwiękowego. Przez dekady powstawały kultowe tytuły, które na zawsze wpisały się do kanonu tego gatunku. Od czarno-białych produkcji z lat 30., przez musicalowe arcydzieła lat 50. i 60., po współczesne hity - musicale filmowe rozwijały się i zmieniały, ale zawsze przyciągały rzesze widzów.
Początki musicali filmowych
Początki musicali filmowego sięgają końca lat 20. XX wieku, kiedy to nastąpiła rewolucja dźwiękowa w kinie. Do tej pory filmy były nieme, ale wynalezienie technologii dźwiękowej otworzyło nowe możliwości. Jedną z nich było łączenie fabuły, dialogów, piosenek i układów tanecznych w spójną całość. Pierwsze musicale powstawały jako ekranizacje broadwayowskich przedstawień, wykorzystując popularność znanych już utworów. Jednym z prekursorów był film "The Jazz Singer" z 1927 roku z legendarnym Alem Jolsonem. Choć jeszcze nie w pełni musical, to zapoczątkował nowy rozdział w historii kina.
Lata 30. to okres, gdy musicale filmowe zdobywały popularność. Widzowie pokochali połączenie historii, piosenek i tańca. Wielkie wytwórnie filmowe dostrzegły ten potencjał i zaczęły inwestować w musicalowe produkcje. Powstawały przeboje na miarę swoich czasów, takie jak "42nd Street", "Gold Diggers of 1933" czy "Anything Goes". To właśnie lata 30. dały początek złotej erze musicali.
Najważniejsze tytuły lat 30. i 40.
Czarodziej z Oz (1939)
"Czarodziej z Oz" to bez wątpienia jeden z najważniejszych i najbardziej kultowych musicali w historii. Bajkowa opowieść o małej Dorotce przeniesionej do magicznej krainy Oz zachwyciła widzów i krytyków. Judy Garland w roli głównej zapisała się na kartach historii kina. Musical zebrał aż 6 nominacji do Oscara, w tym dla najlepszego filmu. Choć ostatecznie statuetkę zgarnęła "Przeminęło z wiatrem", to "Czarodziej z Oz" na zawsze pozostał klasykiem gatunku.
Yankee Doodle Dandy (1942)
Ten musical z lat 40. opowiada historię broadwayowskiego twórcy George'a M. Cohana, który zrewolucjonizował musicale na Broadwayu. W roli głównej świetnie spisał się James Cagney, który zdobył za tę rolę Oscara. Film przepełniony jest wspaniałymi piosenkami i układami tanecznymi, które oddają klimat broadwayowskich przedstawień z przełomu XIX i XX wieku. To hołd dla amerykańskiego teatru musicalowego.
Upiór w operze (1943)
Czytaj więcej: Filmy o sporcie, które trafiły do kanonu kina
Złoty okres musicali w latach 50.
Deszczowa piosenka (1952)
Jeden z najważniejszych musicali lat 50. i jedno z największych osiągnięć Stanleya Donena. Historia miłosnego trójkąta rozgrywająca się w Hollywood, z Gene Kelly i Debbie Reynolds w rolach głównych. Film zachwyca przepiękną scenografią i choreografią. Pamiętny jest szczególnie taneczny numer z deszczem, który wszedł na stałe do historii kina. Musical był nominowany do 6 Oscarów.
Siedmiu wspaniałych (1960)
Westernowy musical z 1960 roku z muzyką Elmera Bernsteina. Opowieść o siedmiu rewolwerowcach broniących meksykańskiej wioski przed bandytami. W rolach głównych świetna obsada z Yulem Brynnerem i Steve McQueenem. Niezapomniane piosenki takie jak "The Magnificent Seven" czy "El Paso" na stałe wpisały się do kanonu westernu. Film zebrał pozytywne recenzje i okazał się komercyjnym sukcesem.
West Side Story (1961)
Uznawany za jeden z najwybitniejszych musicali w historii kina. Opowieść bazująca na "Romeo i Julii" Szekspira, osadzona w realiach konfliktu dwóch ulicznych gangów w Nowym Jorku. Genialna choreografia Jerome'a Robbinsa i porywająca muzyka Leonarda Bernsteina sprawiają, że seanse "West Side Story" pozostają w pamięci na długo. Film otrzymał aż 10 Oscarów, w tym dla najlepszego filmu.
Musicale lat 60. i 70.
My Fair Lady (1964)
Uwielbiany przez widzów musical z 1964 roku, będący ekranizacją broadwayowskiego hitu. Audrey Hepburn i Rex Harrison w głównych rolach stworzyli niezapomniane kreacje. Historia kwiaciarki Elizy Doolittle, która zostaje "ucywilizowana" przez profesora Higginsa, pełna jest cudownych piosenek takich jak "I Could Have Danced All Night". Film zgarnął aż 8 Oscarów.
Skrzypek na dachu (1971)
Klasyk na podstawie opowiadań Szolema Alejchema, osadzony w świecie żydowskich osadników. Historia mleczarza Tewje i jego córek ukazuje tradycje żydowskie na tle zmieniającego się świata. W roli głównej świetny Chaim Topol. Muzyka Jerry'ego Bocka z piosenką "If I Were a Rich Man" na długo pozostaje w pamięci. Film zebrał 3 nominacje do Oscara.
Kabaret (1972)
Mroczny musical rozgrywający się w Berlinie tuż przed dojściem Hitlera do władzy. Liza Minnelli jako piosenkarka Sally Bowles stworzyła niezapomnianą kreację. Film porusza trudne tematy nazizmu i antysemityzmu. Reżyser Bob Fosse otrzymał Oscara, a film zebrał aż 8 nominacji, w tym dla najlepszego filmu. Scena z piosenką "Cabaret" przeszła do historii.
Musicale lat 80. i 90.
Grease (1978)
Kultowy już musical osadzony w latach 50. Historia miłości Danny'ego i Sandy, rozgrywająca się w klimacie amerykańskiej szkoły średniej. W rolach głównych zachwycająca para John Travolta i Olivia Newton-John. Świetna, rockandrollowa ścieżka dźwiękowa z przebojami takimi jak "You're The One That I Want". Film stał się najbardziej kasowym musicalem lat 70.
Piękna i Bestia (1991)
Disneyowska bajka w formie musicalu z 1991 roku. Historia pięknej Belli i bestii, która pokochała ją mimo przerażającego wyglądu. Film zachwyca animacją i wspaniałymi piosenkami autorstwa Howarda Ashmana i Alana Menkena. Tytułowa "Piękna i Bestia" to jedna z najbardziej kultowych piosenek Disneya. Musical otrzymał 2 Oscary.
Evita (1996)
Biograficzny musical z Madonną w roli tytułowej Evy Peron. Film przedstawia losy charyzmatycznej i ambitnej kobiety, która wyszła za przywódcę Argentyny Juana Perona. Madonna zachwyciła wokalnie, a piosenki "Don't Cry For Me Argentina" czy "You Must Love Me" na stałe wpisały się do kanonu musicali. Film zebrał 5 nominacji do Oscara.
Współczesne musicale
Moulin Rouge (2001)
Romantyczny i bajkowy musical Baza Luhrmanna z 2001 roku. Historia miłości pisarza i gwiazdy paryskiego Moulin Rouge poruszyła serca widzów na całym świecie. Ewan McGregor i Nicole Kidman stworzyli niezapomniane kreacje. Film wzbogacony współczesnymi przebojami okazał się wielkim sukcesem. Zebrał 2 nominacje do Oscara.
Chicago (2002)
Ceniony musical z 2002 roku w reżyserii Roba Marshalla, nagrodzony Oscarem za najlepszy film. Opowieść o dwóch morderczyniach starających się uniknąć kary więzienia dzięki sławie. Renee Zellweger i Catherine Zeta-Jones błyszczą w rolach głównych. Film zachwyca przepięknymi choreografiami i kostiumami. Zebrał aż 13 nominacji do Oscara.
Mamma Mia! (2008)
Brawurowy musical z 2008 roku z piosenkami legendarnej grupy ABBA. Historia młodej Sophie, która poszukuje swojego ojca, rozgrywa się na malowniczej greckiej wyspie. W obsadzie Meryl Streep, Amanda Seyfried i Pierce Brosnan. Film okazał się wielkim przebojem kinowym i rozsławił piosenki ABBY wśród nowego pokolenia. Doczekał się również sequela.
Podsumowanie
Musicale filmowe mają bogatą i długą historię sięgającą złotej ery Hollywood. Na przestrzeni dekad powstało wiele kultowych tytułów, które na zawsze zapisały się w kinie. Od "Czarodzieja z Oz" poczynając, poprzez "West Side Story", "Grease", aż po współczesne hity pokroju "Mamma Mia!". Musicale łączą w sobie aktorstwo, śpiew, taniec i znakomitą rozrywkę. Ten gatunek wciąż ewoluuje i znajduje nowych fanów. Jesteśmy pewni, że przyszłość przyniesie nam kolejne wybitne musicale, które zachwycą widzów i zdobędą uznanie krytyków.