OZE

Instalacja off grid - jak zbudować własny zestaw solarny?

Autor Mariusz Ziółkowski
Mariusz Ziółkowski20 października 20235 min
 Instalacja off grid - jak zbudować własny zestaw solarny?

Coraz więcej osób decyduje się na budowę własnej instalacji fotowoltaicznej off grid, czyli całkowicie niezależnej od sieci elektroenergetycznej. Pozwala ona wyprodukować własną energię elektryczną ze słońca i magazynować ją na potrzeby domu. Jak działa taki system i na co zwrócić uwagę przy jego projektowaniu?

Jak działa instalacja off grid?

Instalacja off grid składa się z paneli fotowoltaicznych, kontrolera ładowania, inwertera oraz akumulatorów. Panele PV zamieniają promienie słoneczne na prąd stały i ładują akumulatory. Te magazynują energię na potrzeby zasilania odbiorników prądu przemiennego poprzez inwerter. Kontroler dba o optymalne ładowanie akumulatorów.

Taki system pozwala na całkowitą niezależność energetyczną. Nie trzeba płacić rachunków za prąd i nie grożą nam przerwy w dostawie energii. Warunkiem jest odpowiednie dobranie mocy instalacji do zapotrzebowania oraz pojemności magazynu energii.

Ile kosztuje zestaw solarny off grid dla domu?

Koszt kompletnej instalacji off grid jest zależny od jej wielkości, jakości komponentów i stopnia skomplikowania. Dla przeciętnego domu jednorodzinnego trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 40-80 tys. zł.

Na tę kwotę składają się przede wszystkim:

 • Panele fotowoltaiczne - ich cena to średnio 3000-4000 zł za 1 kWp.
 • Akumulatory - koszt 1 kWh pojemności to ok. 2500-3000 zł.
 • Inwerter - od 4500 zł w górę, w zależności od mocy.
 • Kontroler ładowania - od 1200 zł.

Do tego dochodzą koszty montażu i okablowania, projektu, pozwoleń itp. Im większa moc instalacji i pojemność magazynu energii, tym wyższy budżet.

Jakie korzyści daje fotowoltaika off grid?

Instalacja solarna off grid to przede wszystkim niezależność energetyczna i oszczędności w długim okresie. Pozwala także na zasilanie domu położonego z dala od sieci elektroenergetycznej.

Główne zalety to:

 • Brak rachunków za prąd.
 • Niższe koszty eksploatacji niż w przypadku generatora diesla.
 • Możliwość korzystania z prądu w każdym miejscu.
 • Uniezależnienie od awarii sieci i blackoutów.
 • Możliwość rozbudowy w miarę potrzeb.

Wadami są duża inwestycja początkowa i konieczność wymiany akumulatorów co kilkanaście lat.

Jak dobrać ilość paneli fotowoltaicznych off grid?

 Instalacja off grid - jak zbudować własny zestaw solarny?

Aby poprawnie dobrać system off grid, kluczowe jest określenie dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną w kWh. Należy zsumować pobór wszystkich odbiorników i pomnożyć przez liczbę godzin ich pracy.

Następnie trzeba wybrać odpowiednią moc paneli PV. W praktyce na 1 kWh dobowego zużycia przyjmuje się 0,5-1 kWp mocy modułów fotowoltaicznych. Im więcej mocy zainstalujemy, tym szybciej naładują akumulatory.

Jakie akumulatory wybrać do instalacji off grid?

Akumulatory to kluczowy element systemu off grid. Ich pojemność powinna zapewnić 3-5 dni autonomicznej pracy instalacji bez ładowania. Najlepsze są akumulatory OPzS lub LiFePO4.

OPzS są tańsze, ale cięższe i mniej trwałe. LiFePO4 żyją dłużej i mają lepsze parametry, kosztują za to więcej. Ważne jest też napięcie akumulatorów - powinno wynosić 24V lub 48V.

Jakie kontrolery ładowania są potrzebne w systemie off grid?

Kontroler ładowania steruje przepływem prądu pomiędzy panelami PV, akumulatorami i inwerterem. Optymalizuje proces ładowania i zabezpiecza akumulatory przed uszkodzeniem.

Zaleca się wybierać kontrolery MPPT, które maksymalizują ilość energii z paneli. Ważne parametry to maksymalny prąd i napięcie oraz monitoring online.

Dobry kontroler MPPT w instalacji off grid domowej to wydatek rzędu 1200-2000 zł. Opcjonalnie można dodać moduły komunikacji do zdalnego nadzoru.

Jakiego inwertera użyć w instalacji solarnych off grid?

Inwerter przetwarza prąd stały z akumulatorów na prąd przemienny 230V zasilający dom. Przy wyborze inwertera off grid trzeba kierować się mocą szczytową odbiorników.

Rekomenduje się falowniki modyfikowanej fali sinusoidalnej o mocy 20-50% większej niż moc szczytowa. Dobre inwertery off grid kosztują od 4500 zł w górę.

Gdzie kupić dobre komponenty do zestawu solarnych off grid?

Wszystkie elementy instalacji off grid można kupić w sklepach internetowych i stacjonarnych zajmujących się fotowoltaiką. Rekomendowani producenci to m.in.:

 • Panele PV - Jinko, JA Solar, Qcells, Longi Solar.
 • Akumulatory - Trojan, Hoppecke, Dyness, BMZ Poland.
 • Inwertery - Victron Energy, SMA, Solis, Growatt.
 • Kontrolery - Victron, EpSolar, Steca.

Warto kupować komponenty renomowanych firm, nawet jeśli są droższe. Zapewni to wysoką jakość, trwałość i wydajność instalacji off grid.

Podsumowanie

Instalacja fotowoltaiczna off grid to duża inwestycja, która jednak szybko się zwraca. Pozwala na całkowitą niezależność energetyczną i korzystanie z prądu w dowolnym miejscu. Aby mieć pewność poprawnego działania, warto zlecić projekt i montaż profesjonalnej firmie.

Najczęstsze pytania

Tak, jeśli moc instalacji przekracza 50 kW. W przeciwnym razie wystarczy zgłoszenie w starostwie.

Nie, mogą być skierowane nawet do 30 stopni od południa, ale wartość uzyskanej energii spada.

Średni okres użytkowania akumulatorów to ok. 5-10 lat w przypadku akumulatorów OPzS i 10-15 lat dla LiFePO4.

Tak, należy sprawdzać połączenia, czyścić panele i cyklicznie ładować akumulatory. Optymalnie 2 razy w roku przegląd serwisowy.

Można dodać więcej paneli PV, podłączyć dodatkowe akumulatory równolegle lub wymienić je na nowe o większej pojemności.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najgorsze wizerunki kobiet w filmach - stereotypy do zwalczenia
 2. Rośliny łatwe w uprawie - Najlepsze gatunki roślin dla początkujących ogrodników
 3. Hawelańska 7 - mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji blisko parków
 4. Mieszkania na sprzedaż w Berlinie - odkryj ceny i oferty
 5. Strefy wiatrowe w Polsce - lokalizacja, mapa, opłacalność i przyszłość
Autor Mariusz Ziółkowski
Mariusz Ziółkowski

Jestem podróżnikiem z zamiłowaniem do odkrywania, w ślad za przygodami i sekretami. Moje przewodniki to klucze do podróży budżetowych, a porady układają mapy solowych wypraw. Transport to moje pociągi myśli, eksploracja - dusza mapy. Wyrusz ze mną na wyjątkowe podróże, gdzie każdy krok to unikalne doświadczenie.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły